Netradičné dovolenkové destinácie v Európe

7.6. 2018

Nemáte radi davy turistov a tlačenicu? Máme pre vás zoznam zaujímavých dovolenkových destinácií, ktoré nie sú medzi turistami až také známe, no sú o to zaujímavejšie.

Sintra, Portugalsko
Pre romantickú dovolenku je ideálnou voľbou portugalské mestečko Sintra, v ktorom sa nachádza palác Palacio da Pena. Pozoruhodná stavba je jednou z najnavštevovanejších v Portugalsku a od roku 1995 je súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO. Nielen rozprávkový palác, ale celé mestečko Sintra má rozprávkovú atmosféru a básnik Lord Byron ho označil za pozemský raj. Návšteva tohto mestečka je preto ideálna pre všetkých turistov, ktorí sa chcú aspoň na chvíľu preniesť do rozprávky.

Jazero Komani, Albánsko
Jazero Komani je splneným snom pre všetkých turistov, ktorí radi obdivujú krásy nedotknutej prírody. Pri jazere, ktoré sa nachádza v severnej časti Albánska, môžu návštevníci zažiť naozaj netradičnú dovolenku. Dobrodružstva chtiví turisti sa môžu ubytovať v kamennom dome uprostred jazera bez elektriny a internetu, za to však budú mať zásoby domáceho syra, medu a alkoholu. Okrem toho si môžu užiť aj výlety a pobyty na miestnom statku alebo plavbu trajektom.

Národný park Skadarské jazero, Čierna hora
Tento národný park sa rozprestiera na hraniciach Čiernej hory a Albánska, pričom dve tretiny patria Čiernej hore a zvyšná tretina patrí Albánsku. Pozoruhodné Skadarské jazero je najväčšie balkánske sladkovodné jazero, ktoré je dlhé až 43 kilometrov a 14 kilometrov široké. Zároveň patrí medzi najčistejšie jazerá a nachádza sa tu vyše 40 ostrovov. Turisti sa tu môžu zúčastniť aj pozorovania vtákov, absolvovať cyklotúru, jazdu na koni či navštíviť jednu z početných miestnych jaskýň.

Camogli, Taliansko
Nenápadné talianske mesto je zabudnuté neprávom. Zaujímavá história, pôsobivé hotely a malé obchodíky a reštaurácie sú len zlomkom toho, čo môžu turisti v tomto meste obdivovať. Camogli je rybárskym mestom, preto si na svoje prídu najmä milovníci rýb a morských plodov. Každoročne sa tu koná rybí festival, na ktorom sa podáva viac než 30 000 jedál z rýb.

Kutná hora, Česko
Niet pochýb o tom, že aj v susedných Čechách možno nájsť veľa netradičných miest na dovolenku či výlet. Jedným z týchto miest je bezpochyby Kutná hora. Po celom svete je známa najmä pre podzemnú kaplnku zvanú Kostnica, ktorá je vyzdobená kosťami z až 40-tisíc zosnulých. Okrem tejto pôsobivej stavby tu návštevníci môžu obdivovať aj kláštor uršulínok, meštiansky gotický Kamenný dom alebo kláštorný Kostol Nanebovzatia Panny Márie a svätého Jána Krstiteľa v Sedleci s vystavenými pozostatkami sv. Vincenta a sv. Felixa.

Weymouth, Anglicko
Pôvabné anglické mesto Weymouth je ideálnou voľbou pre turistov, ktorí radi objavujú zaujímavé miesta a zoznamujú sa s miestnou kultúrou. V tomto pokojnom anglickom meste sa nudiť určite nebudete. Každoročne sa tu koná množstvo podujatí - karneval, motocrossové preteky, súťaže v plážovom volejbale a ohňostrojový festival. Milovníci histórie môžu obdivovať fosílie dinosaurov nájdené na pobreží alebo pamiatky z druhej svetovej vojny.

Loire Valley, Francúzsko
Rozprávkovú dovolenku spojenú s poznávaním histórie si môžete užiť práve v údolí rieky Loire, ktoré sa rozprestiera na rozlohe 800 štvorcových kilometrov. V tejto oblasti sa nachádza viac než 100 hradov, z ktorých najznámejšie sú Châteaux d'Amboise, de Villandry and Chenonceau. Okrem majestátnych historických stavieb tu návštevníci môžu obdivovať prepracované okrasné záhrady, vinohrady, ovocné sady a špargľové polia.

Luxemburg, Luxembursko
Hľadáte miesto, ktoré je spojením histórie a moderného spôsobu života? Ak áno, návštevu Luxemburgu určite nebudete ľutovať. Pôsobivé historické budovy, hrad a kostoly postavené na strmých kopcoch ulahodia oku nejedného cestovateľa. Za zmienku určite stojí aj prepracovaná infraštruktúra a gastronómia, ktorá veľmi ľahko prekoná vaše očakávania.

Piran, Slovinsko
Mesto Piran leží na pobreží Jadranského mora a je často prezývané aj Benátky Slovinska. Toto mesto je ideálne na oddych a typickú dovolenku pri mori. Pôsobivé a udržiavané pláže však stále nie sú preplnené turistami. Okrem pláží tu návštevníci môžu vidieť aj vinohrady, olivové háje a historické pamiatky. Ak si chcete užiť klasickú plážovú dovolenku spojenú s nezameniteľnou atmosférou pôvabného historického mesta, Piran je tá správna voľba.

Bergen, Nórsko
Druhé najväčšie nórske mesto Bergen vám doslova vyrazí dych. Majestátna príroda, turistické cestičky a výlety na lodi sú len málom z mnohých lákadiel, ktoré tu na turistov čakajú. V roku 2018 tu dokonca bude oslavovať svoje 125. narodeniny výletná loď Hurtigruten, s ktorou sa môžete vydať na 11-dňový výlet po celom pobreží Nórska.