USA v novembri otvoria hranice pre zaočkovaných turistov

24.9.2021

Spojené štáty v súvislosti s celosvetovou pandémiou koronavírusu zatvorili svoje hranice pre väčšinu krajín sveta. Nedávno oznámili, že hranice budú postupne otvárať iba pre plne zaočkovaných turistov. K tomuto kroku pristúpili po tom, ako na ne dlhšiu dobu tlačila Európska komisia, letecké spoločnosti a aj cestujúci, ktorí už vyše raka čakali na umožnenie transatlantických letov.

Podľa najnovších informácií by USA mali od novembra umožniť vstup turistom. Okrem potvrdenia o očkovaní sa každý prichádzajúci musí preukázať negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín. Po príchode do krajiny návštevníci nebudú musieť absolvovať karanténu.

Tieto zmeny sa vzťahujú iba na leteckú dopravu, nedotknú sa opatrení na pozemných hraniciach. Podmienkou je, aby všetky osoby prichádzajúce na územie USA boli plne zaočkované, a uplynuli minimálne dva týždne od podania vakcíny Pfizer alebo Moderna, prípadne jednodávkovej vakcíny Johnson & Johnson. Uznané by tiež malo byť aj očkovanie vakcínou AstraZeneca.

Otázku transatlantického cestovania Európa vyriešila oveľa miernejšie. Turisti z USA môžu do Európy cestovať v prípade, že majú absolvované očkovanie alebo negatívny test. K voľnejším pravidlám voči cestovateľom z Ameriky sa pristúpilo po rozsiahlom lobingu európskych turistických destinácií, ktoré chceli po ťažkom pandemickom roku podporiť turistický ruch.